top of page
Öğrenciler ve Amatörler için yağlıboya seçenekleri

Öğrenciler ve Amatörler için Başlangıç Serisi Boyalar

Profesyonel Sanatçılar için yağlıboya seçenekleri

Profesyonel Seri Boyalar

Artist Kalitesinde Yağlıboya Seçenekleri ve Markaları

Artist Serisi
Boyalar

            Markaların kalite farklılığını yaratan temel etkenleri pigment yoğunluğu, öğütülme derecesi ve pigment inceliğidir. Pigment işleme süreci oldukça maliyetli bir süreçtir. Artist serisi olarak sınıflandırdığımız kategorideki ürünler de yüksek kalitede eşsiz pigmentler kullanılır ve bu pigmentler çok ince öğütülür. Dolayısıyla pigment yoğunluğu diğerlerine göre daha fazladır. Rengin renklendirme gücü, pigment tipi,pigment miktarı ve öğütme inceliği ile belirlenir.

            Çağlar boyunca naturel pigmentler sentetik pigmentlere göre daha çok tercih edilmiştir. Pigmentler renkli zerreciklerdir, sıvı içinde çözünemezler ama sıvı ile karıştırılabilirler. Boyanın rengi, renk tonunun yoğunluğuna bağlı gücü, şeffaflığı veya örtücülüğü, ışık hassasiyeti bütün diğer unsurların yanında kullanılan pigment türü ile ilgilidir. Pigmentler ışık haslığı derecelerine göre değil, aynı zamanda opaklık, şeffaflık ve renklendirme gücü gibi diğer özelliklerine göre ayırt edilebilir. Boyanın kendine has ismiyle tanımlanan renk, kullanılan pigment türü ya da pigment kombinasyonları ile elde edilir. Pigmentlerin ışığa dayanma seviyeleri 1 ila 8 oranında değişmektedir. Bazı boyalar  sadece birkaç gün sonra kaybolur bazıları yıllar sonra bile aynı seviyede kalır.

Karbon bileşeninden elde edilen pigmentler organik pigmentlerdir. sentetik pigmentlerden önce hayvansal ve bitkisel kökenliydi. Doğal inorganik pigmentlerse metalik bileşenlerden elde edilir. Bana en ilginç gelen renk tonu Indian yellow ' dur. Hindistan da okaliptus yapraklarının yedirildiği ineklerin idrar tortularından elde edilmiştir. günümüzde sentetik olarak üretilmektedir.

               Bütün boyaların içerikleri aynıdır sadece içlerindeki pigment oranı ve kalitesi farklıdır. Boya hazırlamasında pigment , kemik tozları ve bağlayıcılar bir araya getirilir. Artist serisi olarak sattığımız ürünlerden Maimeri puro tek pigment yapısında olup başka hiçbir pigmentle karıştırılmadan ve sadece yağ ile bağlanılarak üretilmiştir. Bu sebepten tavsiye edebileceğim en iyi boyadır. Bunun yanında Schmincke mussini serisinde de renklerin hemen hemen yarısı tek pigmentten üretilmiştir diğer boyalardan ayıran farklılığı bağlayıcı yağın dışında reçinede kullanmalarıdır. özellikle portre gibi çalışmalarda renkler parlak ve canlı olacaktır. Daha alt seviye olan profesyonel seri ve ekonomik seride ise pigmentler emitasyon yada daha az öğütülmüş , düşük konsantrasyonludurlar.

bottom of page