top of page
En uygun fiyatlı Akrilik Boyalar

Giriş Seviyesi Akrilik Boyalar

Artist kalitesinde heavy body akrilik boyalar

Artist Seviyesi Profesyonel Akrilikler

Öğrenciler için akrilik boyalar

Öğrenci Seviyesi Akrilik Boyalar

sıvı akrilik mürekkep seçenekleri ve markaları

Sıvı Mürekkep Akrilikler

Profesyonel kalite akrilik boya seçenekleri

Studio Seviyesi Profesyonel Akrilikler

Montana_GOLD_popular_Colors_set_1_infamy

Sprey Akrilik

Akrilik Boya

       Akrilik boya, Otto Rohm adlı bir Alman kimyager tarafından ilk kez keşfedilmiştir. Rohm, hızla boyaya dönüşen bir akrilik reçine geliştirdi. Sentetik boya ilk olarak 1940'larda, yağ ve suluboyanın bazı özelliklerini birleştirerek kullanıldı. 1946-1949 yılları arasında Leonard Bocour ve Sam Golden, Magna boya markası altında bir akrilik boya çözümü icat etti. Bunlar mineral ruhu esaslı boyalardı. Akrilikler 1950'lerde ticari olarak satıldı.

       Sanat açısından, akrilik boya hala oldukça yeni bir ürün olarak kabul ediliyor. Kulağa tuhaf gelebilir, ancak sanat camiası bu yeni aracı benimseme konusunda çok isteksizdi ve dürüst olmak gerekirse, gerçekten sadece son 30 yılda popüler hale geldi.

İlk akrilik boyalar ev boyası olarak ve askeri araçlarda kullanılmak üzere tasarlandı; Reçinenin bu kadar çabuk kuruması ve hemen hemen her şeye yapışması onu bu amaçlar için mükemmel kılıyordu. Boyanın viskozitesi düşüktü ve bir sanatçıya faydası olamayacak kadar akıcı olarak görülüyordu.

1950'lerin başında ortaya çıktığını bildiğimiz akrilik sanatçı kaliteli boya ve 1960'larda yüksek viskoziteli sanatçı kalitesinde boyalar. Daha önce de belirtildiği gibi sanatçılar, esas olarak yağlı boyalardan çok farklı olan nitelikleri nedeniyle akrilik boyaları kullanmak konusunda çok isteksizlerdi. Akrilik boya o kadar çabuk kurur ki kendisiyle sorunsuz bir şekilde harmanlanamaz, ressamlar için sanatsal sınırlar oluştururdu.

'Yeni' akrilik boya farklı bir yaklaşım gerektiriyordu. Pop sanatçısı Andy Warhol, gerçek tanınmaya başladığı ortamı benimseyinceye kadar değildi. Ünlü 'Campbell Soup Cans' serisi, akriliklerle mümkün olan keskin, cesur netliği gösterdi.

Diğer sanatçıların çalışmaları da akrilik boyanın olanaklarını göstermeye başladı. Pop hareketi için temel boya haline geldi ve yeni teknikler kullanarak, bir araç olarak gerçek çok yönlülüğünü keşfettiler. İnceltildiğinde sulu boyanın yumuşaklığını gösterirken aynı zamanda yağların keskinliğini de sergiliyordu. Bu keşfedildiğinde, bu 'yeni' akrilik boya ortamının sayısız olasılığa sahip olduğu görüldü.

David Hockney ve Roy Lichenstein, akrilik boyanın biçimsel unsurları geliştirme yeteneğini gösterdiler ve Robert Motherwell çarpıcı efektler elde etmek için akrilik boyalar ve odun kömürü kullandı. Bridget Riley ayrıca ahşap, kağıt ve keten gibi destek ortamlarına kolayca yerleştirme yeteneğinden de faydalandı. Akrilik boyanın hemen hemen her alt tabakaya yapışacağı gerçeği, birçok heyecan verici karışık ortam olasılığının kapısını da açtı.

Sanatçı kalitesinde akrilik boyanın ilk icadından bu yana, ortamın kalitesi sürekli olarak iyileştirilmiştir. Sanatçı kalitesine sahip akriliklerin çoğu, boyanın solup bozulmadan önce 50-100 yıl ışık haslığı sağlayan bir ASTM (American Society for Testing & Materials) derecesine sahiptir. Bu, sanatçı kalitesinde akriliğin tüm dünyadaki sanatçılar arasında en popüler resim aracı haline gelmesine katkıda bulunmuştur.

Akrilik boyalarla kullanılabilecek birçok harika yeni katkı maddesi vardır. Boyayı modellemeye yardımcı olan macunlar, kuruma sürecini yavaşlatan geciktiriciler, bitişi ayarlayan ortamlar ve hatta çatlak bir görünüm oluşturan ve farklı dokusal öğeler ekleyen yeni 'efekt' katkı maddeleri vardır.

Günümüz sanatçıları için çok sayıda heyecan verici akrilik renk - yanardöner pigmentler, inci tonları ve yansıtıcı girişim pigment bazlı akrilikler - şimdi de var.

Gördüğünüz gibi, akriliğin bir araç olarak geleceği ortaya çıkmaya devam ediyor ve tam potansiyeli ve olasılıkları henüz tam olarak keşfedilmedi. Akrilik boyayı denemediyseniz, denemelisiniz - çok yönlülüğünün ve birçok avantajının tadını çıkaracağınızı göreceksiniz.

            Ülkemizde üretilen akrilik boyalar ise asıl amacı olan uygun fiyat politikası ile birçok kişiye ulaşması olmuştur. Çıkış paraloları hobi amaçlı ahşapların boyanmasıydı fakat piyasa fiyatları ya da bilgisizlikten dolayı bu alt kademe ürünler sanatçılar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Giriş seviyesi akrilikler olarak satışa sunduruğumuz bu ürünleri sanatsal çalışmalarınızda kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

             Hala gelişmekte olan akrilik boya sektöründe günümüzde markalar kullanım amaçlarına göre de ürünler sunmaya başlamıştır. örneğin lukas liquid akrilikler akıtma tekniği kullanan sanatçılar için tasarlanmış yüksek pigmentasyona sahip boyalardır bunun dışında geleneksel yağlıboya kıvamına alışkın olan sanatçılar için se daler rowney cryla heavy body akrilikler bulunmaktadır. alışılan sıvı akriliklerin tersine yoğun yağlıboya gibi macun kıvamındadırlar.

bottom of page